Budowanie wspólnoty oraz solidarności środowisk UW ponad dzielącymi je różnicami to główny motyw mojego programu wyborczego. W tym kontekście w wielu przedwyborczych rozmowach powraca pytanie o to, w jaki sposób UW mógłby być wspólnotą także w sprawie systemów wartości. Powinniśmy powiedzieć tu sobie jasno dwie rzeczy. Po pierwsze, władze UW nie powinny angażować się w dyskusje polityczne, niemniej na największe uczelnie polskie czasem patrzy się z oczekiwaniem, że zabiorą one głos w najważniejszych dla kraju sprawach. To nieuniknione. Senat, ciała statutowe i władze UW nie mogą się od tego uchylać (Senat UW np. przed rokiem zajął jednomyślnie krótkie i wyraźne stanowisko w sprawie strajku nauczycieli), ale trzeba tu postępować roztropnie i rozważnie, z szacunkiem dla poglądów wszystkich członków wspólnoty akademickiej.
Po drugie, na całym świecie uczelnie są miejscem, gdzie toczą się dyskusje światopoglądowe. Ingerować w nie można tylko wtedy, gdy stwarzają zagrożenie dla którejś z grup społeczności akademickiej albo gdy na kampusie i pod szyldem UW pojawiają się poglądy rażąco sprzeczne z aktualnym stanem nauki lub z systemem wartości etycznych uniwersytetów. Tu także potrzebne są zdrowy rozsądek i umiar. Przekraczając bramę UW, wchodzimy na teren wspólnoty. Najważniejsze, byśmy potrafili mniejsze i większe różnice przekroczyć, pracując wspólnie dla dobra UW. Pamiętajmy zwłaszcza, że od kilku dziesięcioleci udało się nie dopuścić do tego, żeby najgorętsze spory polityczne kraju wpłynęły na funkcjonowanie naszej Uczelni.
0 Komentarze
Twój komentarz zostanie opublikowany po jego zatwierdzeniu.
Odpowiedz |
NAKŁADKA FB
Kliknij obrazek aby dodać nakładkę na Twój profil na Facebooku! PROGRAM
Program pierwszych działań: propozycja po konsultacjach środowiskowych (14.06.2020) Propozycje pierwszych działań (12.05.2020) List przewodni oraz Deklaracja programowa (27.03.2020) Archiwum
Czerwiec 2020
Wpisy |