PAWEŁ STRZELECKI

Start: pytanie o wolnośc wypowiedzi

9/3/2020

 
24 lutego o 8:12 rano prof. Michał Bilewicz zadał na Twitterze pytanie do kandydatów: Co robić, gdy Ministerstwo oczekuje ochrony wolności wypowiedzi na uczelni, nawet kosztem osłabienia ochrony antydyskryminacyjnej czy dopuszczenia treści niezgodnych ze stanem wiedzy naukowej? Podobne pytanie stawiali doktoranci UW.

Moje stanowisko jest następujące: w razie wątpliwości lub sporu w podobnych kwestiach, nadrzędny charakter powinna mieć Konstytucja RP.
Oto przykład. 13 lutego RGNiSW podjęła Uchwałę nr 132/2020. Jej kluczowy wg mnie fragment brzmi:

„Dotychczasowe brzmienie przepisu ustawy obejmuje pełny, ukształtowany przez tradycję, katalog wolności akademickich, obejmujący wolność badań, twórczości artystycznej oraz wolność nauczania, stanowiące fundament autonomii uniwersytetów.
Projekt [nowelizacji] przewiduje uzupełnienie tego katalogu o wartość uniwersalną, jaką jest wolność wyrażania poglądów. W opinii Rady, wolność ta znajduje dostateczne gwarancje w art. 54 ust. 1 Konstytucji RP:

Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

Powtórzenie tego prawa w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym w zaproponowanej formie może sprawić wrażenie, że wolność wyrażania poglądów w uczelniach miałaby mieć inny charakter, niż ta sama wolność gwarantowana konstytucyjnie. Może to zachęcać osoby lub grupy osób do wykorzystania uczelni jako areny chronionego promowania poglądów skrajnych, a nawet szkodliwych, takich jak np. kłamstwo oświęcimskie czy lansowanie szkodliwości szczepionek, które pozostają w jaskrawej sprzeczności z wiedzą naukową
.”

W pełni zgadzam się z ostatnim zdaniem zacytowanego fragmentu; zawiera ono bardzo celny argument, który - o ile wiem - przekonał Ministerstwo do zmiany stanowiska.

Możliwość dodawania komentarzy została zablokowana.
    Obraz
    NAKŁADKA FB
    Kliknij obrazek aby dodać nakładkę na Twój profil na Facebooku!
    PROGRAM
    Program pierwszych działań: propozycja po konsultacjach środowiskowych
    (14.06.2020)


    ​Propozycje pierwszych działań (12.05.2020)

    List przewodni oraz Deklaracja programowa (27.03.2020)

    Archiwum

    Czerwiec 2020
    Maj 2020
    Kwiecień 2020
    Marzec 2020

    Wpisy

    Wszystkie

    Kanał RSS

Der Weg ist das Ziel (niem. Celem jest droga)
maksyma alpejskich przewodników górskich