PAWEŁ STRZELECKI

Kwietniowe rozmowy cd.

3/5/2020

 
W drugiej połowie kwietnia odbyłem trzy długie, intensywne i ciekawe rozmowy: ze środowiskiem Artes Liberales, z przedstawicielami samorządów studenckich kilku wydziałów humanistycznych i MISH (z udziałem studentek i studentów zadających pytania na żywo, na czacie), a wreszcie z elektorami Wydziału Polonistyki.
Powtarzające się nie po raz pierwszy pytania dotyczyły:
  • polityki finansowej UW i wewnętrznego algorytmu podziału środków,
  • przeszkód (finansowych, biurokratycznych, innych), które utrudniają codzienne działania, m.in. prowadzenie i organizację studiów,
  • roli, jaką na UW powinny odgrywać ciała i organy “stare” (np. Rady Wydziałów) i “nowe” (np. Rady Naukowe Dyscyplin).
Nawracającym wątkiem była też sprawa kształcenia interdyscyplinarnego: nie na siłę, ale jednak wszędzie tam, gdzie łączenie elementów wiedzy, pochodzących z (tradycyjnie?) różnych obszarów nauki, wypływa z potrzeb samej nauki i jej aktualnych pytań, z gotowości do wspólnej pracy i rozmowy, a także z przyziemnych potrzeb rynku pracy. Studia międzydziedzinowe na UW to jedna z dróg w tę stronę. Gdyby ktoś z Harvard School of Arts and Sciences pytał nas “ale co w Waszych sposobach kształcenia studentów przypomina nasze podejście?”, moglibyśmy przecież śmiało opowiadać m.in. o CLAS, MISH i MISMaP.

Także i dlatego, choć nie tylko dlatego, mocno w mojej pamięci tkwi rozmowa ze studentami. Oni wszak są istotną częścią sensu istnienia Uniwersytetu, na który patrzą dojrzale, odpowiedzialnie, z troską o jak najlepsze zaplanowanie swoich studiów i wykorzystanie szans, które Uniwersytet stwarza. Potrzebują, prócz dobrych warunków studiowania, szacunku, zrozumienia i partnerstwa; to, prócz samej nauki w humboldtowskim rozumieniu (o czym pisałem w notatce o spotkaniu z archeologami), łączy ich, a przynajmniej powinno łączyć z nami: nauczycielami akademickimi.
Padły też pytania o to, jakie byłyby pierwsze konkretne decyzje, które podjąłbym, gdybym został Rektorem UW. O tym napiszę za kilka dni, nie obiecując przemiany Uniwersytetu za jednym zamachem, ale jednak wskazując pierwsze kroki, które moim zdaniem powinniśmy wspólnie wykonać.

Możliwość dodawania komentarzy została zablokowana.
    Obraz
    NAKŁADKA FB
    Kliknij obrazek aby dodać nakładkę na Twój profil na Facebooku!
    PROGRAM
    Program pierwszych działań: propozycja po konsultacjach środowiskowych
    (14.06.2020)


    ​Propozycje pierwszych działań (12.05.2020)

    List przewodni oraz Deklaracja programowa (27.03.2020)

    Archiwum

    Czerwiec 2020
    Maj 2020
    Kwiecień 2020
    Marzec 2020

    Wpisy

    Wszystkie

    Kanał RSS

Der Weg ist das Ziel (niem. Celem jest droga)
maksyma alpejskich przewodników górskich