PAWEŁ STRZELECKI

Kolejny wspólny wątek rozmów

30/5/2020

0 Komentarze

 
W ostatnich kilkunastu dniach, oprócz spotkania w Senacie, trzech debat (chronologicznie: ze studentami, z całą społecznością UW, z doktorantami) odbyłem serię innych spotkań, m.in. z astronomami, psychologami i filozofami. Wróciło wiele  tematów, które pojawiały się już wcześniej (m.in. wsparcie badań naukowych, organizacja dydaktyki podczas i po pandemii, sprawa parametryzacji i jej wpływ na działalność i zasobność UW). 

Jedna kwestia zaczęła pojawiać się częściej: dyskryminacja i działanie przeciwko niej.
W tej sprawie chciałbym zająć następujące stanowisko. Otóż, od 10 lat na UW działa Rektorska Komisja ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji. Deklaruję pełne wsparcie jej działań i wykorzystanie wniosków, zgodnie z poniższym - bardzo przecież jasnym - opisem celów i zadań Komisji:

“Celem powołania Komisji jest przestrzeganie na terenie Uniwersytetu Warszawskiego równego traktowania kobiet i mężczyzn oraz przeciwdziałanie wszelkim innym formom dyskryminacji, w szczególności ze względu na płeć, wiek, rasę, wyznanie, religię, niepełnosprawność czy orientację seksualną.”

“Do zadań Komisji należy:

1) monitorowanie sytuacji w zakresie równego traktowania, w szczególności ze względu na płeć, wiek, rasę, wyznanie, religię, niepełnosprawność czy orientację seksualną;

2) przygotowywanie dla Rektora propozycji i wniosków w sprawach rozwiązywania problemów powstałych w związku z zaistniałymi przypadkami dyskryminacji lub nierównego traktowania;

3) udzielanie pomocy merytorycznej lub udzielanie porad prawnych osobom dotkniętym nierównym traktowaniem na Uniwersytecie Warszawskim ze względu na płeć, wiek, rasę, wyznanie, religię, niepełnosprawność czy orientację seksualną.”

“Komisja [co roku] przedkłada Rektorowi na piśmie sprawozdanie ze swojej działalności.”

Zadbajmy wszyscy o sens tych słów i ich poważne traktowanie; Rektor jako pierwszy. Skoro temat (obudowany przykładami) powraca w rozmowach, widocznie jako wspólnota nie dość robimy w tej sprawie. Deklaruję pełne wsparcie działań Komisji ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji, wykorzystanie i wdrożenie tego, co wynika z jej obserwacji, badań i analiz.

UW ma bardzo dobry Poradnik antydyskryminacyjny, pochodzący z 2017 roku. W końcówce wstępu figuruje w nim zdanie:

“Wierzymy, że dzięki zdobytej wiedzy wszyscy członkowie społeczności akademickiej będą mogli w razie potrzeby bronić siebie, ale również reagować na zaobserwowane naruszenia i sygnalizować je władzom uczelni lub wydziału.”

Po trzech latach pora zmienić wiarę autorek poradnika we wspólną deklarację, wyrażoną w czasie teraźniejszym:

“Wszyscy członkowie społeczności akademickiej mogą, a wręcz powinni w razie potrzeby bronić siebie, reagować na zaobserwowane naruszenia i sygnalizować je władzom uczelni lub własnej jednostki.”

Na koniec ogólna, moim zdaniem ważna uwaga: sprawa wiąże się z inną, mianowicie z otwartością wewnętrznej komunikacji. To problem, który przewija się od początku moich rozmów, szczególnie w mniejszych środowiskach UW, które często nie mają własnej reprezentacji w Senacie. Nie ma wszak powodu, żeby np. materiały obrad Senatu nie były po prostu, a priori, jawne dla wszystkich członków naszej społeczności. 

O wspólnych sprawach trzeba rozmawiać; trzeba też o nich wiedzieć.
0 Komentarze

Twój komentarz zostanie opublikowany po jego zatwierdzeniu.


Odpowiedz

    Obraz
    NAKŁADKA FB
    Kliknij obrazek aby dodać nakładkę na Twój profil na Facebooku!
    PROGRAM
    Program pierwszych działań: propozycja po konsultacjach środowiskowych
    (14.06.2020)


    ​Propozycje pierwszych działań (12.05.2020)

    List przewodni oraz Deklaracja programowa (27.03.2020)

    Archiwum

    Czerwiec 2020
    Maj 2020
    Kwiecień 2020
    Marzec 2020

    Wpisy

    Wszystkie

    Kanał RSS

Der Weg ist das Ziel (niem. Celem jest droga)
maksyma alpejskich przewodników górskich