Szanowni Państwo,
tegoroczne wybory rektorskie toczą się wśród okoliczności, których jeszcze kilka miesięcy temu nikt z nas nie przewidywał. Choć trwa semestr, bywamy na kampusach rzadko lub wcale. W budynkach jest pusto, a zajęcia toczą się w sieci, w bardzo różnych formach; wielka wdzięczność za to, że się to udaje, należy się masie osób: studentom, doktorantom, nauczycielom akademickim, administracji i obsłudze, i oczywiście pracownikom IT. Kiedy — oby jak najszybciej! — wrócimy do normalności, świat i Polska wokół nas, a Uniwersytet razem z nimi, będą inne. Powrót UW do pełnej sprawności będzie wymagał naszego wspólnego wysiłku, a w pewnych obszarach — znaczącej przebudowy działań. Trudne czasy uczą nas dużo o nas samych, o słabościach, ale i silnych stronach wspólnoty UW. Paradoksalnie, można wtedy myśleć o przyszłości z większym dystansem, odważnie i jasno. Dlatego teraz prezentuję Państwu swego rodzaju manifest, deklarację programową. Rozpocząłem intensywne (wirtualne) rozmowy z przedstawicielami różnych środowisk UW, żeby nasze wspólne potrzeby, zarówno dalekosiężne, jak i bieżące, lepiej zrozumieć i opisać. Krótkie informacje o treści tych rozmów i towarzyszących im przemyśleń — także w sprawach bieżących, w dynamicznej sytuacji — zamieszczam na stronie WWW i wspominam o nich co tydzień na moim kanale Youtube. Sprawa komunikacji z całym środowiskiem akademickim, w tym ze studentami, szczególnie w obecnym kryzysowym czasie wydaje mi się fundamentalna. Z budowanym właśnie zespołem rektorskim przedstawimy konkretny program na nowe, niełatwe czasy, w trosce o rozwój Uniwersytetu. W składzie zespołu rektorskiego, jawnym przed wyborami, muszą mieć swą reprezentację wszystkie obszary nauki, tzn. humanistyka, nauki społeczne, nauki przyrodnicze i ścisłe — nie dlatego, żeby zaspokoić ambicje poszczególnych środowisk lub osób, tylko po to, żeby udział wspólnoty w zarządzaniu Uniwersytetem był jak najpełniejszy. Pozwoli to na specjalistyczne konsultacje już na etapie tworzenia programu i wyznaczania zadań, które wskutek refleksji nad potrzebami i problemami wszystkich trzeba podjąć w pierwszej kolejności. Z wyrazami szacunku, Paweł Strzelecki Jaskółki doniosły wczoraj wieczorem, że na Twitterze, pod wpisem Rektora Duszczyka, toczy się żywa dyskusja o zajęciach prowadzonych zdalnie na UW. Myślę, że sprawa ma więcej aspektów, odcieni i wymiarów, niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Wymienię kilka; tekst będzie dość długi, ale moim zdaniem warto.
Po długim dniu z koronawirusem w tle coś prostego: przyczynek, ale po swojemu ważny, do tego jak myślimy o UW i jego dalekosiężnych celach. Pytanie nr 4.3 z zestawu opublikowanego na stronie z dyskusją wywołaną przez sygnatariuszy listu „Wyzwanie i odpowiedzialność” jest krótkie i jasne:
Jakie kryteria stosować przy wyborze partnerów i zawieraniu umów z podmiotami zagranicznymi? Tu trzy ogólne uwagi, o aksjomatycznym charakterze:
Szanowni Państwo,
Drogie Koleżanki i Koledzy Elektorzy, po namyśle i wielu rozmowach, zdecydowałem się kandydować w wyborach Rektora Uniwersytetu Warszawskiego na kadencję 2020-2024. Chciałbym otworzyć Uniwersytetowi jeszcze jedną możliwość wyboru i poszerzyć pole naszych wspólnych dyskusji w marcu i kwietniu. Gdyby zdecydowali Państwo wybrać akurat mnie, poświęcę pracy Rektora wszystkie swoje zawodowe starania. Na tej stronie będę m.in. odpowiadał na związane z kampanią pytania, zarówno od Państwa, jak i od pozostałych członków naszej społeczności. Formalny program opublikuję do 27 marca. Chcę zawrzeć w nim kluczowe wnioski z rozmów ze społecznością UW; budując program, chcę działać zespołowo i m.in. dlatego potrzebuję czasu na dyskusję z konstruowanym właśnie zespołem prorektorów, oddając w nim głos reprezentantom wszystkich obszarów nauki na UW. W tej chwili chciałbym przede wszystkim zachęcić wszystkich do rozmów i dyskusji. Jestem otwarty na wszelkie spotkania, rozmowy, zaproszenia. Z wyrazami szacunku, Paweł Strzelecki 24 lutego o 8:12 rano prof. Michał Bilewicz zadał na Twitterze pytanie do kandydatów: Co robić, gdy Ministerstwo oczekuje ochrony wolności wypowiedzi na uczelni, nawet kosztem osłabienia ochrony antydyskryminacyjnej czy dopuszczenia treści niezgodnych ze stanem wiedzy naukowej? Podobne pytanie stawiali doktoranci UW.
Moje stanowisko jest następujące: w razie wątpliwości lub sporu w podobnych kwestiach, nadrzędny charakter powinna mieć Konstytucja RP. |
NAKŁADKA FB
Kliknij obrazek aby dodać nakładkę na Twój profil na Facebooku! PROGRAM
Program pierwszych działań: propozycja po konsultacjach środowiskowych (14.06.2020) Propozycje pierwszych działań (12.05.2020) List przewodni oraz Deklaracja programowa (27.03.2020) Archiwum
Czerwiec 2020
Wpisy |